2125 Sokak No:9/8 Çankaya
(0850) 888 7143

Ödeme Kaydedici Cihazlar

Ödeme Kaydedici Cıhaz – ÖKC Nedir?

ÖKC’ler, teknolojik gelişmeler çerçevesinde teknik özellikleri yeniden belirlenen Ödeme Kaydedici Cihazlar olarak ifade edilir. Yeni nesil cihazlar internet yoluyla Gelir İdaresi Başkanlığına güvenli şekilde veri aktarabilen ve iletişim kurabilen cihazlardır.

Neden Entegre Çalışmalı?

Yeni Nesil ÖKC sisteminin başlaması ile birlikte Ödeme Kaydedici Cihazlar ve POS cihazları tek bir elektronik yapıda birleşmiştir.

Bu kapsamda;

  • Mali gözetim konularında sorunsuz çalışıp işletmeler için zaman ve maliyet kazancı sağlar.
  • Taşınabilir olması seyyar EFT – POS (mobil pos) cihazı kullanan cafe, restoran, pastane gibi işletmeler için büyük avantaj sağlar.
  • Tüm bankaların POS sistemlerini tek bir yapı altında toplamış olması işletmelere birden fazla satış alternatifi sunar.
  • Bankalar tarafından POS cihazlarına uygulanan masraf kesintilerini ortadan kaldırır ve işletme gelirinin bu sayede artmasını sağlar.

Desteklenen Cihazlar

SambaPOS yeni nesil ödeme kaydedici cihaz firmalarından Ingenico, Beko, Hugin ve Mikrosaray ile yaptığı entegrasyonu kullanıcılarına sunuyor.

Ingenico

IWE 280

Beko

300 TR – 220 TR

Hugin

VX675 ECR

MikroSaray

Pidion MT360E

426 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 3100 sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin faaliyetlerinde seyyar EFT-POS (IP tabanlı akıllı yazar kasa) cihazı kullananlara ve yol kenarı otopark hizmeti veren mükelleflere 01/01/2016 tarihinden itibaren EFT-POS özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazları (YÖKC) kullanma mecburiyeti getirildi.

Yani seyyar banka EFT-POS kullanan işletmeler yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda. (Perakende mal satışı ve hizmet ifasında bulunan işletmeler).